دانلود کاتالوگ دوزبانه  محصولات 

products

تعمیر یا تعویض شاتون موتور خودرو؟

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                    خرابی موتور خودرو همیشه یک خبر بد به حساب می­ آید که تصمیم گیری های مهمی را به دنبال خواهد داشت. معمولاًبرخی قطعات از قبیل واشرها، رینگ و پیستون در تعمیرات اساسی موتور می­ بایست تعویض شود ولی مالک خودرو در رابطه با برخی قطعات از قبیل سرسیلندر،میل­ لنگ و شاتون تصمیم­ گیری­ های متفاوتی می­تواند داشته باشد که مثلا با تعمیر این قطعات در کوتاه­ مدت هزینه کمتری کرده و یا با دوراندیشی، قطعات یادشده را تعویض نماید که در این صورت با استفاده از لوازم یدکی نو و پرداخت اندکی هزینه بیشتر، اطمینان از نتیجه تعمیر موتور خودرو برای مدت طولانی­ تری افزایش یافته ونیازی به بازگشت مجدد به تعمیرگاه در کوتاه مدت نباشد.


                                                                                                                                     


connecting rod


 


عملکرد شاتون چیست و چرا شاتون مهم ترین قطعه موتور می­ باشد؟


* شاتون یکی از قطعات اصلی موتورهای درون­ سوز می­ باشد و ضربات ناشی از احتراق را به میل­ لنگ انتقال می­ دهد.
* شاتون همواره تحت نیروهای دینامیکی متناوب حاصل از احتراق درون­ سیلندر قرار دارد که دارای شدت و سرعت زیاد می­ باشد.
* شاتون قطعه بسیار مهمی در موتور می­ باشد که نیاز به تلرانس ­های ابعادی و هندسی بسیار دقیقی دارد تا بتواند روی میل ­لنگ و پیستون بطرز صحیح مونتاژ شده و نیروی حاصل از احتراق را به میل­ لنگ منتقل نماید.
* شاتون تنها قطعه­ ای در خودرو می ­باشد که با داشتن حرکت دورانی و حرکت رفت و برگشتی بطور همزمان، هیچ نقطه ثابتی ندارد ونداشتن دقت­ های ابعادی و هندسی در آن می­ تواند باعث ایجاد معایبی از قبیل لرزش وصدای زیاد موتور،افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب، ایجاد آلودگی مضاعف، آسیب دیدن قطعات دیگر و نهایتاً کاهش عمر و خرابی موتورشود.


مشخصات اصلی شاتون و معایب استفاده از شاتون تعمیری:

سر­بزرگ شاتون:

سوراخ بزرگ­تر شاتون که بر روی میل­ لنگ بسته می­شود.
سر­کوچک شاتون:

سوراخ کوچک­تر شاتون که با قرار گرفتن گژن­پین در آن، شاتون به پیستون متصل می­شود.
فاصله مرکز سربزرگ تا مرکز سرکوچک:
بعد از تعمیرشاتون این مشخصه تغییر خواهد کرد و باعث کاهش نسبت تراکم، کاهش شتاب، افزایش مصرف سوخت و افزایش آلودگی می­ گردد. این مشخصه در اکثر شاتون­ ها منجمله شاتون­ های پژو به­ عنوان اندازه قانونی و حیاتی تعیین شده است.
اندازه قطرهای سربزرگ و سرکوچک:
در شاتون ­های تعمیر شده قطعاً اندازه قطر­های محل یاتاقان و محل گژن­پین استاندارد نبوده و این مغایرت باعث ایجاد صدای غیرعادی در موتور و همچنین باعث آسیب­ دیدن قطعات دیگر می­ گردد.
زبری سطوح قطرهای سر­بزرگ و سر­کوچک:
عدم رعایت حداکثر زبری مجاز (صافی سطح) در شاتون های تعمیری باعث کاهش عمر موتور و خرابی گژن­پین و یاتاقان­ ها می­ گردد.
توازی محور دو سوراخ سر­بزرگ و سر­کوچک:
عدم رعایت این مشخصه مهم سبب فشردگی پیستون به بدنه سیلندر شده(کارکرد مایل پیستون) و درنتیجه باعث مختل شدن حرکت رینگ ­ها و عدم آب بندی کامل و نهایتاً باعث خرابی پیستون و روغن­ سوزی موتور خواهد شد.
وزن شاتون:
تفاوت وزنی بیش از 5 گرم در شاتون­ های یک موتور مجاز نبوده و تفاوت وزن شاتون تعمیرشده با بقیه شاتون­ ها قطعاً بسیار بیشتر از مقدار مجاز می­ باشد که این موضوع باعث ایجاد لرزش در موتور خواهد شد.